21 listopada 2015

Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął - Jonas Jonasson

O książce:
Liczba stron: 416
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 25 stycznia 2012
Kategoria: Literatura piękna
Język: Polski
ISBN: 9788377990612

Opis książki:

Właśnie minęło dziesięć dekad nadzwyczaj bogatego w wydarzenia życia Allana Karlssona. Problem tylko w tym, że zdrowie nie odmawia posłuszeństwa i wygląda na to, że wielka feta z okazji setnych urodzin będzie musiała się odbyć w domu spokojnej starości. Jednak człowiek, który jadł kolację z przyszłym prezydentem Trumanem, leciał samolotem z premierem Churchilem, pił wódkę ze Stalinem i zaznajomił się z Mao Zedongiem, nie może tak po prostu zdmuchnąć świeczek na torcie. Wymyka się przez okno i rusza w swą ostatnią życiową podróż...


Kilka słów o fabule

Nawet nie macie pojęcia, co może się wydarzyć, kiedy zwykły stulatek wyskakuje przez okno i znika! Allan Karlsson (tytułowy stulatek) miał niezwykle kolorowe życie! Poznał Stalina, premiera Churchila i wiele innych postaci historycznych. 

Moja reakcja
Na początku nawet nie sądziłam, że ta powieść będzie tak komiczna! Już sam tytuł wiele mówi o tej powieści. Możecie nie wiedzieć, ale w trakcie całego zamieszania, możemy przeczytać o młodości Allana. Oczywiście każda sytuacja zapisana jest w odrębnym rozdziale wplątanym między fabułę.

Pozycja zawiera bardzo dużo inteligentnego humoru, więc nie każdemu się spodoba. Powiem wam, że jak dla mnie jest idealna na poprawę humorku, a zwłaszcza w te okropne jesienne dni. W tej jakże świetnej powieści znajdziemy również absurdalne sytuacje, które wydarzyły się w życiu Allana. 
Niech się dzieje co chce, a zobaczysz, że będzie, co będzie, bo zwykle tak jest.

Moim zdaniem autor świetnie się spisał. Powieść wyszła cudnie, po prostu nie mam żadnych zastrzeżeń.

Ciekawostki
 • W powieści znajdziemy bardzo wiele odniesień do historii
 • Powieść przepełniona jest z inteligentnym humorem
Komu przypadnie do gustu?
Powieść z pewnością spodoba się osobom, które mają duże poczucie humoru oraz lubią poczytać coś, tak bardzo absurdalnego jak ta powieść.

Moja ocena 5/5

6 komentarzy:

 1. Kiedyś polowałam na tą książkę, ale później obejrzałam fragment filmu o tym tytule i mój zapał do czytania tego zmalał :/
  Pozdrawiam, Julka z karmeloweczytadla.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem film nie zgadza się zbytnio z książką (Oczywiście musiałam obejrzeć dla porównania). Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że przy zakupie tej powieści nie warto sugerować się filmem ;)

   Usuń
 2. Książka jest przezabawna, pomimo powagi tematu z jakim zmaga się stulatek. Przygody jakie spotykają głównego bohatera są niewiarygodnie naiwne a jednak mają odniesienie do historii świata. Polecam, polecam, polecam:-D

  OdpowiedzUsuń
 3. To stanowczo jest powieść dla mnie - absurdalny humor to moja bajka :) Przydałoby się poprawić sobie humor w taką pogodę :)
  Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam książki które są przezabawne, z pewnością to powieść dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. oglądałam film, uśmiałam się po pachy. Jeśli książki są zazwyczaj lepsze od adaptacji filmowych to co dostajemy w książce????

  OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony przez Arianę | Technologia Blogger | X X