14 listopada 2015

Red Rising: Złota krew - Pierce Brown

O książce:
Liczba stron: 432
Wydawnictwo: Drageus
Data wydania: 19 listopada 2015 (wydanie wznowione)
Kategoria: fantastyka/fantasy/science fiction
Język: Polski
ISBN: 9788364030673

Opis książki:
Kto walczy z potworami, sam musi stać się potworem.
Życie Czerwonych na Marsie nie jest łatwe. Zwłaszcza życie Helldiverów, którzy w kopalniach Marsa wydobywają cenne helium-3. Nigdy nie widzą słońca. Nie zawsze mają co jeść. Żyją krótko. Umierają młodo. I nie ma dla nich sprawiedliwości. Darrow Helldiver, Czerwony górnik, przez okrutne prawo Złotych władców traci żonę, a potem sam zostaje skazany na śmierć. Nie wie jeszcze, że to dopiero początek. Los daje mu szansę, aby walczyć o wolność dla swoich ludzi. O wolność wszystkich Kolorów zniewolonych surowym prawem Złotych najeźdźców, którzy przed wiekami opanowali Układ Słoneczny. Darrow musi tylko stać się Złotym, wślizgnąć się w szeregi panujących i rozbić system od środka. Przed nim nie tylko bolesna przemiana, lecz także długa i żmudna walka o pozycję na szczycie społecznej piramidy. Żeby stać się Złotym, Czerwony Helldiver musi nie tylko zmienić skórę, lecz także przeżyć, co wcale nie jest takie proste, bo Instytutem Marsa, szkołą przyszłych władców, rządzi tylko jedna zasada: przeżyją najsilniejsi.
Czy słaby Czerwony zdoła skończyć szkołę bogów? Czy zdoła rozpalić zarzewie zagłady i obalić Złotą tyranię? 


Kilka słów o fabule
Darrow, jeden z Czerwonych, jednocześnie Helldiver. Chłopak wykonuje bardzo niebezpieczną pracę górniczą w kopalniach na Marsie w poszukiwaniu cennego helium-3. Nie może niczego zmienić w swoim życiu poprzez ograniczające go prawo, a każdy przejaw buntu z jego strony to pewna śmierć...
Pewnego dnia, kiedy razem ze swoją żoną Eo odwiedzają jedno z zakazanych dla Czerwonych miejsc, miarka się przebiera... Darrow traci ukochaną, a potem on sam zostaje skazany na śmierć...
 Jednak później okazuje się, że chłopak żyje i musi zmierzyć się z czymś, czego nigdy dotąd się nie spodziewał...
Moja reakcja
 Na początku zaczynając czytać książkę sądziłam, że będzie to zwykła powieść dystopijna, ale powiem wam, że naprawdę zostałam mile zaskoczona. Pomimo wielu rzeczy nawiązujących do znanej powieści Suzanne Collins Igrzyska śmierci.
 Akcja z początku rozgrywa się na koloniach Czerwonych, gdzie mieszka główny bohater, Darrow.
Następnie przenosimy się do wielu innych miejsc na Marsie, gdzie chłopak poznaje zatajoną przed nim i innymi Czerwonymi prawdę.

Powieść naprawdę mi się spodobała ze względu na to, że akcja rozwija się bardzo szybko. Jednocześnie, wszystko jest doskonale dopracowane. Cała akcja w akademii, gdzie chłopak musi zmierzyć się z innymi Złotymi by wygrać, bardzo mi się spodobała.
 W trakcie czytania towarzyszyły mi mieszane emocje. Początek wydawał się dziwny, choć intrygujący. Z czasem przyswoiłam sobie fabułę i nieźle się w nią wkręciłam.

Jak pewnie większość z was wie, pomysł skolonizowania innych planet Układu Słonecznego jest dość znany w literaturze, choć w tej powieści ma on swój urok.


Ciekawostki

 • W Red Rising znajdziemy rzadko spotykaną narrację pierwszoosobową w czasie teraźniejszym, co sprawia, że książka ma swój charakter. 
 • Pierce Brown po raz pierwszy zadebiutował w styczniu 2014 roku powieścią Red Rising, która znalazła się na 20 miejscu bestselerów New York Times'a!
 • W powieści jest bardzo wiele nawiązań do mitologii greckiej!

Komu przypadnie do gustu?
Na pewno książka przypadnie do gustu fanom Igrzysk śmierci oraz Rywalek. Z pewnością spodoba się również fanom przyszłości, technologi lub po prostu zwykłej fantastyki. Zapomniałam! Na pewno spodoba się również fanom mitologi greckiej. Oczywiście jest też coś dla fanów okładek! Kupując nowe wydanie, które ukaże się już 19 listopada, na pewno się uśmiechniecie z wrażenia!

Moja ocena 5/5
Za egzemplarz serdecznie dziękuję wydawnictwu Drageus3 komentarze:

 1. Nie jestem przekonana, może kiedyś :)
  Pozdrawiam, Julka z karmeloweczytadla.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Nawiązania do mitologii!? - Narobiłaś mi strasznej ochoty na tę książkę :)
  No i jeszcze okładka powala na kolana.. :)
  Rewelacja, muszę koniecznie przeczytać! :)

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie - Iza
  Niech książki będą z Tobą!

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka pełna akcji i zaskoczeń a do tego nawiązania do mitologii i średniowieczne podboje zamków, nie wspominając,że akcja toczy się w kosmosie. Polecam.

  OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony przez Arianę | Technologia Blogger | X X